En djupdykning i Sollentunas parkkaraktärer
Vi fortsätter utforska parker i nya kommuner och samtidigt spetsar vi våra inventeringsmetoder ytterligare. Under sommaren 2025 har vi varit ute och inventerat över 100 platser i Sollentuna kommun och fått analysera alltifrån stora stadsdelsparker till mindre grönytor i villaområden. Under hösten fortsätter vi med sammanställning och utvärdering!
Parkkaraktärer i fokus
Denna gång har fokus i inventeringen särskilt legat på en beskrivning av parkerna utifrån Grahn och Stoltz 8 parkkaraktärer: social, kultiverad, öppen, sammanhållen, rofylld, naturlig, skyddad och diversifierad. Här har vi gjort bedömningar av respektive karaktär, dels utifrån en helhetsupplevelse, dels utifrån konkreta relaterade frågor.

I nära dialog med kommunen har vi även fått i uppdrag att undersök ytterligare faktorer, som lekmöjligheter, graden av tillgänglighet och den upplevda tryggheten på respektive plats.
En god överblick över Sollentunas parker
Med den strukturerade metod som vi har använt kommer det att blir en effektiv process att sammanställa och överlämna både resultat och metod till kommunen för deras fortsatta arbete. Nu väntar en sammanställning av en parkkatalog med beskrivningar av respektive plats i både text och bild. Här väljer vi även att visa resultatet av inventeringen i grafiska diagram för att ge en översiktlig bild av parkernas karaktärer och kvaliteter.
Återigen kan vi konstatera det lärorika i att ge sig ut i verkligheten och samla in vitt skilda referenser av vad en park kan vara.
StockholmHär är våra tvärvetenskapliga tjänster
Med vidgade vyer, transparens och ett holistiskt tänkande driver vi projekt som skapar miljönytta för både kund och samhälle. I vår tvärvetenskapliga och omfångsrika tjänstepalett finns de evidensbaserade möjligheterna och lösningsfokuserade konsulterna.